БЯЛОТО БРАТСТВО ПОКАНИ ПАПА ФРАНЦИСК ДА ПОСЕТИ ГРАДИНКАТА НА УЧИТЕЛЯ
Иван Върбанов
Последователите на учението на Петър Дънов в България изпратиха писмо с покана до папа Франциск да посети Градинката на Учителя. В обръщението на Бялото братство се казва: "Ваше Светейшество, благодарим Ви за сърдечното и топло обръщение към българския народ по повод апостолическото Ви пътуване у нас. То предизвика не само широк медиен отзвук, но докосна и развълнува сърцата на хиляди българи! Ние, последователите на Учителя Петър Дънов от България, сме очаровани от факта, че то е продължение на святото дело на папа Йоан XXIII, останал в историята като „Българския папа“ – Анджело Ронкали, който направи огромна крачка за сближаването на Римокатолическата и Православната църква и призна, че в днешната епоха, в която живеем, най-големият философ, който живее на земята, това е Петър Дънов. В духа на Вашата мисия за утвърждаване на вярата, единството и мира, отправяме гореща покана да уважите с присъствието си в Градината на Учителя „Оня, който иде и носи вдъхновената вълна на Любовта.“
Идеята за поканата към Папа Франциск да посети Градинката на Петър Дънов е следствие и свързана с делото на папа Йоан ХXII - Ронкали, който не само е познавал Учителя, но заедно са постигнали много за България. Главата на Римокатолическата църква обяви, че неговата апостолическа мисия е свързана с тази част от историята. Затова поканата е напълно уместна. С други думи, щом казва, че е така, нека го покаже.
В историята на църквата и в България е имало пастири, които са се отличили чрез святостта на живота си. Сред тях е Св. Йоан XXIII - свят пастир, чиято памет е особено жива на тази земя, където е живял от 1925 до 1934 г. Той се научава да цени традицията на Източната църква, установявайки отношения на приятелство с другите вероизповедания, неговият дипломатически и пастирски опит в България остави толкова силна следа в сърцето му, че го отвежда дотам, да насърчи в църквата перспективата на икуменичния диалог, който получи забележителен импулс във Втория ватикански събор, пожелан именно от папа Ронкали.
Папа Йоан XXIII се обявява за мир и мирно съвместно съществуване на държавите с различни социални системи. Той е срещу въоръжаването, срещу „студената война“ между Изтока и Запада. Издига лозунга „Мир на земята“, застъпва се за социално равенство, прави църковна реформа да установи контакт между евангелието и съвременния свят. Заради неговите реформи го наричат „Червения папа“. Смятат, че идеите, които носи със себе си, са чужди идеи на римо-католическата църква. А това са идеи, които се намират в Словото на Учителя Петър Дънов, които по времето на своето пребиваване в София 1925-1939 г. Ронкали пряко или косвено е заимствал от Словото на Учителя.