НЮЗ БГ РЕПОРТЕР / Иван Върбанов, 14 май 2022 г. / Александровската гробница - с музейния център „Тракийско изкуство в Източните Родопи“ край с. Александрово, община Хасково, е отличена от Европейската комисия със Знака на европейското наследство за 2021 г.
Към момента 60 обекта, намиращи се из Европа са носители на отличието.
Гробницата е строена без спойки от железни скоби и олово – нещо рядко срещано в тракийската архитектура. Прави впечатление необичайно дългия дромос (коридор), построен с такива размери, за да бъде осигурен постоянен достъп от периферията на могилата до камерите във вътрешността й (височината на самата могила е около 15 м, а диаметърът й - над 70 м). Дромосът отвежда в правоъгълно помещение, от което се влиза в основната кръгла камера. Входовете между коридора и двете камери са трапецовидни и високи под 1,20 м. Били са затваряни с малки двукрили каменни варти, заключващи се от вътрешната страна със система от резета. Кръглата камера е изградена е от прецизно обработени гранитни блокове. Закуполяването на стените започва още от покрития с каменни плочи и с дебел слой варова замазка под. Стените също са покрити със сходна мазилка, върху която са нанесени стенописите.
В кръглата камера има 16 пояса стенописи. Най-долният е с керемиденочервен цвят. На следващия пояс на стената точно срещу входа се виждат: вляво - седнал на стол мъж с брада извръща глава към своя слуга, който му подава рог с вино. На стола е окачен меч. В дясно от него има мъж и жена, седнали с ръце, поставени една върху друга - предполага се, че са изобразени владетелят и съпругата му. В дясно след тях е фигурата на втори слуга, който поднася златен ритон на владетеля. Вижда се маса, отрупана със злато и сребро.
До ложето е открит портрет на мъж в профил, издълбан в стената. Над него има надпис на гръцки, който гласи - KODZIMASES HRESTOS (Коджимаш майстора). Смята се, че това е автопортрет на художника на гробницата.
В квадратната камера и в преддверието на коридора има изобразени бойни сцени - може би победи на погребания. Преддверие: ляво – конник и пехотинец с червена дреха и щит. Пред пехотинеца има фигура на жена, облечена в бяла дреха с червен накит. Виждат се ясно лицето й с къса коса и остър нос и босите й крака долу в дясно на сцената, допрени до пода; дясно: владетелят на кон напада гол пехотинец с копие и щит.
През май 2009 г. със съдействието на японското правителство до Александровската гробница е отворен музейния център „Тракийско изкуство в Източните Родопи“. В него туристите могат да разгледат точно копие на гробницата, а оригиналът е недостъпен за посещения, за да могат стенописите да бъдат запазени от влияниянието на външната среда.
В музея са изложени също и уголемени снимки на детайли от оригиналните стенописи, придружени с разяснения какво изобразяват и какви действия извършват фигурите. Интерес представлява и изложеното в музея златно съкровище, съдържащо откритите в северната част на Сакар планина 98 златни апликации. Датирани около 4500-4000 г.пр.н.е., те са сред най-старите предмети от обработено злато в света.
От 2011 г. Александровската гробница е част от Стоте национални туристически обекта на България.