22 МИЛИАРДА ИДВАТ КЪМ БЪЛГАРИЯ ПО ЛИНИЯ НА КОХЕЗИОННИЯ ФОНД

10 Юни 2022г.

1006-pm-ferreira-1400-x-954.jpg
НЮЗ БГ РЕПОРТЕР - София, 10 юни 2022 г. / 22 милиарда лева ще получи България по линия на Споразумението за кохезионния фонд, което е готово и ще бъде подписано в следващите няколко дни.

Страната ни ще може да разчита и на още 2,6 милиарда лева, които ще дойдат от Фонда за справедлив преход.

Това обяви министър-председателят Кирил Петков пред медиите след срещата си с европейския комисар по въпросите на сближаването и реформите Елиза Ферейра.
 
За да може България да успее да получи тези средства, трябва да има стабилно правителство, което има ясна стратегия за бъдещето на страната ни и работи с Европейската комисия.

Посоката и стратегията на българското правителство и на ЕК съвпадат по всички важни приоритети в европейските фондове. Правителството ще продължи да има нулева толерантност към корупцията и измамите, посочи Петков. 

От своя страна еврокомисар Ферейра заяви, че България е доверен партньор в стремежа за постигане на общите европейски приоритети и в справянето с множество кризи, заяви европейският комисар. Потвърди, че заедно с българските власти е финализирано Споразумението за партньорство за бъдещите кохезионни инвестиции за периода 2021-2027 г., които ще са в основата на просперитета и устойчивостта на България. Еврокомисарят приветства решението на правителството половината от финансирането да бъде разпределено в трите най-изоставащи района на България – Северозападен, Северен централен и Североизточен.

По - рано днес Кирил Петков се срещна и с президента на Европейската инвестиционна банка Вернер Хойер. 

Нови инвестиции в областта на зеления преход, транспорта, енергетиката, регионалното сближаване и малките и средните предприятия са били във фокуса на разговора.

Двамата са изразили позиция, че сътрудничеството за изпълнението на ключови проекти в страната трябва да продължи, което ще допринесе за по-висок растеж и заетост.

Задълбочаването на партньорството и подкрепата на Европейската инвестиционна банка към публичния и частния сектор ще доведат до положителни резултати не само за България, но и за региона.

„Ние се стремим да подобрим институционалната прозрачност и капацитет. Планът за възстановяване и устойчивост е добра възможност за съвместна работа“, посочва министър-председателят.

/Нюз БГ Репортер, Иван Върбанов/

Сподели

Коментари

Изпрати