ИВАН ВЪРБАНОВ
Очаквано София започва да трепти с вълнението около случването на кино-литературния фестивал "Синелибри" 2024, който става на 10 години тази година.
Анонсите за събитията, филмите, жури мастер класове извират и така ще бъде, с нарастваща сила, вярвам.
Но сега, една новина от последните минути - Ървин Уелш пристига в София, като гост на Синелибри. Култовият шотландски писател е сред ВИП-гостита на фестивала, като на 16 октомври в кино Люмиер от 19 часа ще бъде прожекцията на режисьора Ийн Джефрис "Избери Ървин". В документалната лента писателят споделя моменти от личната си житейска история, философията, която изповядва, негови почитатели разкриват повече за страстта му към книгите, неговите хобита, странностите му.
И понеже Синелибри съчетава литературата с киното, съвсем естествено е, че КОЛИБРИ пък преиздава билията за аудсайдерите "Трейспотинг". Всъщност, на 17 октомври на сцена Централни хали от 19 ч. е литературната среща с Ървин Уелш.
„Трейнспотинг“, който излиза за първи път на български език през 2008 година в превод на Веселин Иванчев, и който се превръща в едноименната филмова класика, режисирана от Дани Бойл, е едно от най-дръзките произведения в модерната култура. Специален гост на събитието ще бъде актрисата Анжела Недялкова, която изигра една от ключовите роли във филма „Трейнспотинг 2”.
ПОВЕЧЕ ЗА ФЕСТИВАЛА
Десетото издание на Синелибри ще представи 67 заглавия, с десет международни и над петдесет национални премиери, 45 специални събития, галавечери на 11 страни, ретроспекции, чествания, кино-литературни срещи, авторски пърформанси и специализирани дискусии.
По традиция организаторите са приготвили множество изненади, в т.ч. тематични почерпки и комплименти за публиката, произтичащи от филмовото съдържание - от сиртаки до модерен танц, от фокуси до уроци по шах.
Голямото откриване е с Паоло Сорентино и неговата хипнотична неаполитанска драма „Партенопа“, номинирана за „Златна палма“ - 10 октомври от 19:00 ч. в зала 1 на НДК непосредствено след церемонията по откриване.
Вече са ясни 11-те заглавия от конкурса за пълнометражен игрален филм по книга, обособени в секция „Сонетен венец“.
Акцентите са към „Добър ден, тъга“ на режисьорката Дърга Чу-Боуз, адаптация по знаковия роман на Франсоаз Саган, преиздаден наскоро от „Колибри“. Номинираната за „Оскар“ Клои Севини („Момчетата не плачат“) си партнира със звездата от „Квадратът“ Клаес Бенг и с изгряващата звезда Лили Макинърни в ролята на Сесил.
С номинация за „Златна палма“ у нас пристига и биографичната драма „Лимонов“, вдъхновена от едноименната книга на Еманюел Карер. Световноизвестният режисьор Кирил Серебренников поема риск, като се наема да разкаже историята на Едуард Лимонов – една колоритна, противоречива и екстремна личност, предизвикваща възторг у едни, омерзение у други.
За наградата ще се състезава и адаптацията на знаменития роман на Михаил Булгаков „Майстора и Маргарита“ с режисьор Михаил Локшин, разбунила духовете още преди да тръгне по кината.
Паралелната програма на фестивала обхваща няколко модула.
Открояват се заглавията от проекта ITALIAN SCREENS: Ново италианско кино без граници, който има ежегодни издания в много страни по света, а през октомври за първи път ще се състои в България като част от програмата на Синелибри. Публиката ще види осем от най-впечатляващите италиански литературни адаптации за голям екран, създадени през последната година.
За пореден път Синелибри включва в програмата си инициативата „Кино с кауза“, или ангажирано кино, което тази година ще предложи пет заглавия, своеобразни оди за човека и неговите битки.
И тъй като музиката също е поезия, паралелната програма тази година съдържа и цяла програмна линия под надслова „Рима и ритъм“. В него блестят новият филм на Жак Одиар, „Емилия Перес“, грабнал Наградата на журито от кинофестивала в Кан; невероятно романтичният филмов мюзикъл „Туптящи сърца“ с режисьор Жил Льолуш и „Част по част“ - едно шеметно пътешествие из живота на културната икона Фарел Уилямс, разказано със средствата на LEGO® анимация.
Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Министерство на културата, ИА „Национален филмов център“, Столична община, Община Пловдив, Фонд „Култура“ на Община Варна, Община Бургас, Община Велико Търново, Община Габрово и в партньорство с Регионална библиотека „Захарий Княжески“, Община Стара Загора.