Иван Върбанов - София, 20.09.2024 г.
Министърът на културата Найден Тодоров даде пространно интервю в телевизионния ефир след трагичния инцидент с дете, което пострада след падане на сцената в плевенския театър, а по-късно почина в болница.
Министър Тодоров със загриженост сподели пред зрителите на бТВ, че проверката на Министерството на културата е приключила, но Прокуратурата продължава да разследва.
СИТУАЦИЯТА НЕ Е ТАКАВА, КАКВАТО ИЗГЛЕЖДА ПУБЛИЧНО, НО ТРАГЕДИЯТА Е НАЛИЦЕ!
Найден Тодоров: „Проверката на Министерство на културата приключи, но чакаме данните на проверката на Прокуратурата, която продължава. Нашите колеги, които бяха на място установиха, че нередности има. Ситуацията не е такава, каквато изглежда публично, но трагедията е налице.
Факт е, че е имало е репетиция на детската школа на плевенския театър, която репетиция е била отменена. Но, на децата не им е било казано да напуснат сцената и около два часа по-късно се е случил този инцидент.
Причината за отмяната на репетицията е била неразбирателство между режисьора и театър майстора за началото на пиесата - какво трябва да бъде подготвено на сцената и т.н.
Когато се предполага, че на сцената няма хора, се работи така, като че не присъстват действително хора там.“
КАКВО ТОЧНО СЕ Е СЛУЧИЛО?
Министърът на културата: „Три деца са се върнали на сцената и е било пуснато пропадалото на сцената, по изискване, че се прави нещо в този момент – това е дупка на сцената, която се отваря умишлено, със стълби, и това пропадало е било с тъмна завеса, която да не се вижда от публиката, че има отзад други пространства. Очевидно детето е решило, че това е някаква твърда повърхност и се е облегнало на нея. И оттам е станал този абсурден инцидент.
Има грешка, очевидно. Човешка грешка или, аз бих го нарекъл немарливост. В този момент не може да има деца на сцената.“
ИМА НЕРЕДНОСТИ И ПРОПУСКИ
Маестро Тодоров: „Нашата проверка обаче откри и други нередности … Това е една детска школа, която от 20 години съществува в театъра, но се оказва, че тя нормативно не е била регламентирана. Нормативно през времето никой не е знаел, че школата не е била „пришита“ към театъра. Имало е договори. Официално всички процедури са се правили … (инструктажи за безопасност на децата – бел. ред.). Очевидно обаче не се правят достатъчно добре, след като децата не знаят, че след като в момента се извършват технически действия не трябва да има хора на нея. И точно в това е големия проблем, че в този момент на сцената не е имало хора.
Инцидентът не е станал заради лошото състояние, но това не означава, че състоянието не е лошо.“
БЪЛГАРСКИТЕ ТЕАТРИ НЕ СА ПОКРИЛИ ЕВРОПЕЙСКИТЕ СТАНДАРТИ, ТРЯБВА ГОЛЯМА ИНВЕСТИЦИЯ – 500 МИЛИОНА ЛЕВА
Найден Тодоров: „Фактически нито един български театър не отговаря на новия европейски стандарт, приет преди четири години. ЕС има завишени изисквания, защото се настоява за пълна сигурност на хората, които работят там. Стандартът за работата на сценичните съоръжение – последната наредба е от началото на 80-ти години. Реално нито един български театър не отговаря. Изчисленията сочат, че за държавните театри да се преведат по изискванията на ЕС се изисква 500 милиона.
Разпоредили сме да се направи паспортизация на сценичните пространства, за да се види реалното състояние на всяко едно от тях. В момента най-добре оборудваните технически театъра са Пловдивския, а след това Народния театър.“
ЗАЛОЖЕНИ СА 25 МИЛИОНА ЛЕВА ЗА ТЕХНИЧЕСКО ПОДОБРЯВАНЕ
Министър Найден Тодоров: „Заложили сме към бюджета за следващата година 25 милиона за започване на такива дейности. Истината е, че и да получим 500 милиона лева, ние не можем да ги похарчим за една година, това е процес, който ще трае някакъв брой години.
Проблемът си остава, че българските театри трябва да бъдат приведени във вид, който отговаря на европейските стандарти!“
ЗАКОН ПРЕМАХВА ПОЖАРНИКАРИТЕ В ТЕАТЪРА
Найден Тодоров: „В българските театри е имало закон за наличието на пожарникари, който е отменен 1997 година. Според нормативната база от 2014 г. трябва да има задължително пожарникар в сценични пространства над 3 000 човека. Това касае единствено НДК.
Всеки един директор трябва да реши как да процедира, министерството не може да задължи никого, защото те, театрите, са самостоятелни институции.“
ФОНД „КУЛТУРА“ - ИМА НЕДОСТИГ НА ДОБРЕ СВЪРШЕНА РАБОТА
Министър Тодоров: „Фонд Култура, както и театрите, са самостоятелни юридически лица. Министърът на културата до месец февруари бе председател на УС с право на глас. Сега, по новите правила, министърът е председателстващ, без право на глас, или упълномощено от него лице. Сега министърът няма думата, не може да влияе, което е странно, защото Фондът трябва да подпомага министъра на културата в провеждането на културната политика.
Има голяма поредица от проблеми – предишният директор, който бе освободен заради конфликт на интереси. Бе предложен нов директор, който застъпи през месец април. Има недостиг на добре свършена работа. И да в момента няма финансиране на проекти.
В настоящия момент има завършена процедура 650 проекта, а други 1200 проекта са с незавършена процедура. Тези хора няма да си загубят парите, те ще ги получат, но колко време ще имат да ги оползотворят качествено? Очевидно хората няма да са удовлетворени. Тук е този проблем – трябва да осъзнаем, че да, трябва да си вършим работата стриктно, но трябва да сме бързи, защото от нашата работа зависят страшно много хора.
В заключение Найден Тодоров посочи, че като послание от срещата му с министъра на културата РСМ остава неговото верую, че културата е последния мост между хората с различни интереси, между хората с различни мнения и този мост трябва да го има винаги, за да не се случват страшни неща!“