Министър Асен Василев: Целенасочена лъжа е твърдението за вдигане на корпоративния данък с 50%

5 Юли 2021г.
Нюз БГ Репортер / София, 5 юли 2021 г. / „Днешните спекулации на политическа партия за предстоящо вдигане на корпоративния данък с 50% е пълна глупост и целенасочени лъжи в условията на предиизборна кампания“. Това заяви министърът на финансите Асен Василев на брифинг в Министерството на финансите. По думите му „неспециалисти са се опитали да коментират теми, които не разбират“.


„Миналата сряда, 30.06.2021 г., с решение на Министерския съвет, беше одобрена позицията на Република България по един дълго протичащ процес, инициатива на държавите от Г-7 и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), който ще продължи поне още 4-5 г.“, обясни министърът. Позицията на страната ни е свързана с инициативата на големите държави да наложат минимална данъчна ставка на транснационалните компании – по Стълб 1 с обороти над 20 млрд. евро и по Стълб 2 - с обороти над 750 млн. евро. И при условие, че тези компании нямат солидно присъствие в държавата, където данъчната ставка трябва да бъде наложена.


Това означава, че ако една чуждестранна компания работи в България и има обороти над 750 млн. евро и по-малко от 25 % от нейните работници, нейните активи или общата сума, която плаща на работниците си е в България, в бъдеще тя може да подлежи на такава ставка, ако съответната друга държава е приела това решение на ОИСР.


Според финансовия министър „евентуално в бъдещето“ означава, че това е процес, който ще се развива във времето, трябва да мине през решение на ЕК и директиви на ЕС, които да се приемат, и съответно те да бъдат въведени в законодателството на национално ниво. Засега това е израз на предварителната нагласа на държавите, които са обсъдили инициативата.


Министър Василев даде пример коя компания би била засегната в бъдеще от тези промени – „ако сте българска компания, това не се отнася за вас, защото дори и да имате 750 млн. евро оборот, това зависи от чуждата държава, в която работите, а не от решението на България. Ако сте международна компания, която е под 750 млн. евро оборот и работите в България, това не се отнася за вас. Ако сте международна компания, която е с над 25% от дейността в България, това също не се отнася за вас“.


Василев изрази отново категоричната си позиция, която е застъпвал и в други свои публични изяви като финансов министър, че нашата страна трябва да остане с 10-процентен корпоративен данък. Според него, отново с условността в бъдеще време, след решение на ЕС новият данък би могъл да обхване само ограничен кръг мултинационални компании, опериращи у нас.


Финансовият министър уточни, че 139 държави са участвали в процеса за съгласуване на инициативата, 130 са я подкрепили, 9 държави не са и тези държави са – Барбадос, Кения, Нигерия, Перу, Шри Ланка, Сейнт Винсент и Гренадини, Естония, Ирландия и Унгария.


Асен Василев съобщи също, че днес МФ публикува за обществено обсъждане проекта на Национален план за въвеждането на еврото в България, който е приет на 30 юни 2021 от Координационния съвет, тъй като тази дата на приемане е заложена в постановление на МС от март. т.г.. Планът съдържа техническите детайли в процеса по смяна на валутата, координацията на институции и информация за това какви закони трябва да се приемат. „Това е технически план, който указва какво трябва да се случи, ако страната ни реши да приемем еврото на 01.01.2024 г., като след 30-дневно обсъждане, Планът ще трябва да бъде внесен и разгледан от редовен Министерски съвет и обсъден в Народното събрание“.

/редактор: ИВан Върбанов/
Сподели

Коментари

Изпрати