ЛИЯ ПЕТРОВА И СВЕТЛИН РУСЕВ ПОЛУЧАВАТ ЦИГУЛКИ "СТРАДИВАРИУС" И "ГУАРНИЕРИ" ОТ МИНИСТЕРСТВО НА КУЛТУРАТА

3 Септември 2024г.

 

22-%D0%BE%D0%BA%D1%82%D0%BE%D0%BC%D0%B2%D1%80%D0%B8-%D0%9B%D0%B8%D1%8F-%D0%9F%D0%B5%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B0.jpg

virtuozniat-cigular-svetlin-rusev-sviri-v-pamet-na-golemia-balgarski-kompozitor-aleksandar-raichev-1.jpg


ИВАН ВЪРБАНОВ

Каква хубава новина от света на музиката, културата и изкуството!
Защото, вярвам, че тя проправя пътя на една традиция, която е знакова, значима и авторитетна.
Цигуларите Лия Петрова и Светлин Русев получават уникалните цигулки "Страдивариус" и "Гуарниери" за следващите пет години от Министерство на културата. Вестта обяви министърът на културата Найден Тодоров, заедно с Минчо Мичнев в Созопол по време на концерта на уникалния Фестивален оркестър от българи - солисти, концертиращи по света, които АПОЛОНИЯ 2024 събра на една сцена, също за първи път!

Лия и Светлин ще свирят на цигулките, които досега бяха в ръцете на Минчо Минчев и Стойка Миланова.
Идеята за отдаването под наем на безценните инструменти, за срок от 5 години, е на министър Найден Тодоров.

Така, преди време, Министерство на културата обяви преди време условията на процедурата, по която музиканти могат да кандидатстват за това да станат временни ползватели - за срок от 5 години, на уникалните цигулки „Guarneri del Gesù“ (1733 г.) и „Antonio Stradivari“ (1716 г.). Специална комисия се е събрала и е определила кои да са първите удостоени с честта да свирят на уникатите.

Честито на Лия, която вече е притежател на „Guarneri del Gesù“ (1733 г.) и на Светлин, в ръцете на когото ще бъде „Antonio Stradivari“ (1716 г.).

Желаем им много успешни, запомнящи се и бляскави концерти по целия свят.
И нека да продължават да прославят българската култура и изкуство, а аплодисментите за тях бъдат и за България, която ЮНЕСКО избра за свой домакин през 2025 г.

Министър Тодоров: "България се е гордяла и винаги е можела да се гордее със своите музиканти! Те винаги са ни давали една по-свежа, по-светла представа за живота, давали са ни сили да изживеем този живот. И освен това са ни карали да бъдем горди, с това, че сме българи! Поради тази причина, преди няколко десетилетия от българската държава са закупени инструменти за двама велики български цигулари - проф. Минчо Минчев и Стойка Миланова, инструменти на най-големите майстори на цигулки в света - Страдивари и Гуарниери. Настъпи моментът да бъде предадена щафетата нататък и тези инструменти да намерят младите цигулари, които да свирят на тях. Поради тази причина, Министерство на културата създаде комисия с председател Минчо Мичев, който избра двамата български прекрасни цигулари, които да свирят на тези две цигулки в следващите години".


Screenshot%20(151).png

Screenshot%20(146).png


1000019792-696x496.jpg

По време на специалната вечер на "Аполония" 2024 в Созопол Найден Тодоров удостои изпълнителния директор на фондацията за изкуство „Аполония“ - Маргарита Димитрова, с най-високо отличие на Министерство на културата, присъдено за 24 май - "Златен век" огърлие. 

Министърът на културата Найден Тодоров заяви: 
"България има своите изкуства, които наистина ни спасяват в това време. Тези изкуства имат и своите фестивали и повечето от тези фестивали ни карат да забравим всичко лошо. Има всякакви фестивали, но има един фестивал, който е фестивал на изкуствата и събира в себе си музика, театър, изобразително изкуство, литература, кино. Събира най-доброто, което може да се види в България, каза министърът на културата. Жителите и гостите на Созопол са щастливци да виждат всяка година най-доброто, което се случва в изкуството."


apollonia_%D0%9C%D0%B0%D1%80%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%82%D0%B0-%D0%94%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B0.jpg



Празниците на изкуствата Аполония ще провеждат тази година за четиридесети път в Созопол.

Маргарита Димитрова: "През далечната 1984 г., когато направихме първия фестивал, никой от нас, организаторите, не е предполагал, че тези празници ще дадат началото на най-големия форум в българската култура, форум, на който се представят всички изкуства – театър, музика, танц, литература, изобразително изкуство, архитектура, кино. Много пъти са ни питали защо в Созопол започна това приключение. По онова далечно време Созопол беше най-романтичният, най-артистичният, най- гостоприемният град на българското Черноморие. И там се събираше „бохемата“, хората от творческия свят, които общуваха, разговаряха, споделяха, мечтаеха…".

Идеята за създаването на Аполония, това смело и необикновено за онова време събитие, е на големия български музикант проф. Димо Димов и кръга от негови съмишленици – артисти, музиканти, художници, режисьори, журналисти. А през 1991 г. беше основана Фондация Аполония, която и досега организира Празниците на изкуствата в Созопол.

Невъзможно е да изброим всички класически, джаз и поп концерти, театрални представления, балетни и фолклорни спектакли, художествени изложби, представяния на книги и списания, прожекции на филми, майсторски класове и хилядите участници в тях.

Днес Созопол е много променен, но в дните на фестивала грее от усмивките на хората, които идват от цял свят, за да преживеят радостта от срещите с големите български и чуждестранни изпълнители. И до днес смисълът на Аполония е свобода, новаторство и синтез на изкуствата.



Сподели

Коментари

Изпрати