Нюз БГ Репортер - 13 април / Къщата - музей „Борис Христов“, която е държавен културен институт към Министерството на културата ще отбелжи своята 20-годишнина по нетрадиционен начин. Вместо бляскави тържества и концерти на територията на музея, институтът ще се пренесе зад граница - в Канада, където ще гостува в шест града.
Гостите на празничните събития ще се насладят на фотографската изложба на Светослав Чулин - „Рим. Борис Христов“, а също така и на документалния филм на директорката на къщата - музей - Елена Драгостинова и Йордан Бойчев - „Сбъдване на мечти“, както и на концерти на вокалната група „Спектрум“.
Екипът на музей "Борис Христов" и артистите пристигат на 21-ви април в Ниагара, а след това ще отпътуват за Торонто, следват Киченер, Плевна, Отава и Монреал. Честванията на къщата - музей "Борис Христов" ще бъдат част от Дните на българското изкуство на „Еларте артс“.
Форумът "Дни на българското изкуство в Канада" започнаха още в началото на месец април. Откриващот осъбитие се проведе в Papermill Gallery, Тодморден Милс, в Торонто със сборната изложба "Evolving Connections", представяща творби на художници от български произход живеещи в САЩ и Канада. В програмата участва също фолклорна група „От извора“, бе показан документалният филм „105 минути София“, и се състоя премиера на новата книга на автора и художник Василен Васевски. Дните на българското изкуство са своеобразно продължение на познатия „Български арт фестивал" в Канада, а главен организатор е българката Елица Йорданова, която от дълги години живее в Канада.
ПОВЕЧЕ ЗА ПРАЗНИЧНАТА ПРОГРАМА НА КЪЩАТА - МУЗЕЙ "БОРИС ХРИСТОВ" В КАНАДА
Фотографската изложба „Рим. Борис Христов“ носи своя слоган, взаимстван от финалните думи, с които завършват стотиците писма, които легендарният оперен певец Борис Христов отправя от Вечния град към своите близки, приятели и колеги от цял свят. Всъщност Рим оставя своя отпечатък върху личността на гениалния изпълнител, където той се изгражда като артист с широки културни интереси.
И днес Рим изглежда различен, дори само ако знаеш, че един от неговите забележителни граждани е бил Борис Христов – това е едно от внушенията на фотографа Светослав Чулин.
Всъщност меломаните помнят, че именно тук, в Рим, Борис Христов преживява едни от най-големите си триумфи. Мястото, където се претворява и неговата съкровена мечта - да обучава бъдещите оперни артисти. Затова и през 1986 г. именно вилата му, която се намира на улица „Мадона ди Кампилио“ тържествено отваря врати за българските таланти и днес е позната като „Българската академия за изкуство и култура“.
Документалният филм „Сбъдване на мечти” с автори - директорката на културния институт г-жа Елена Драгостинова и Йордан Бойчев, е продуциран от самия музей „Борис Христов". Лентата разказва за завета на Борис Христов, според който софийският му дом, в тихия квартал на ул. „Цар Самуил“ 43, ще се превърне в музей на славата, в пространство за представяне на млади таланти, в място за среща между всички изкуства, за обмен на мъдрост и свежи идеи между различни поколения творци. Как това се случва днес, как този дом се превръща в благодатно място за дебют и отправна точка за пътя на младите творци – за това разказват певци, художници, актьори и продуценти, обвързани завинаги с този оазис за творчество. Сред тях са учениците на Борис Христов: Мариана Цветкова и Пламен Бейков, певците Пламен Кумпиков, Александър Носиков, Мария Жекова, художници и актьори.
Вокалната формация „Спектрум“ ще представи авторска програма, изградена от аранжименти на обработен фолклор, евъргийни и поп музика. През 2022 година формацията се представи пред публиката в Берлин с концерт, осъществен в партньорство с музей „Борис Христов“ и Българския културен институт в германската столица.„Спектрум“ работи в партньорство с едни от най-значимите български композитори, които пишат музика в жанровете джаз, поп музика, фолклор и рок, както и с Биг бенда на БНР.
МУЗЕЯТ „БОРИС ХРИСТОВ“
Държавният културен институт към Министерството на културата е създаден през 2003 година. Намира се в софийския дом на Борис Христов, дарен от големия оперен певец с желанието да бъде център за съхраняване на културната памет и за развитието на младите таланти.
Културният институт съчетава функциите на музей и на център, в който се осъществяват художествени програми с млади изпълнители и майсторски класове под ръководството на авторитетни педагози.
Като гости на Музея „Борис Христов“ са представяни артисти и авторско творчество от Австрия, Австралия, Англия, Белгия, Германия, Дания, Ирландия, Р Северна Македония, Гърция, Кипър, Испания, Полша, Русия, САЩ, Финландия, Франция, Нидерландия, Швеция, Южна Корея и КНДР.
Музеят „Борис Христов“ е домакин и съорганизатор на международни фестивали. Осъществява и редица партньорства, сред които: постоянното сътрудничество с асоциирания борд на лондонските кралски училища по музика и международния конкурс за вокалисти „Бибигул Тулегенова“ в Алмати, Казахстан.
Музеят „Борис Христов“ е организатор на фестивал на изкуствата „Борис Христов“ с международно участие и на международен конкурс по композиция „Миниатюри за голям глас”.
Културният институт е представял творческото наследство на Борис Христов и неговите следовници, както и дейността си в редица културни средища като Москва, Авиньон, Алмати, Астана, Берлин, Братислава, Банска Бистрица, Виена, Париж, Санкт - Петербург, Москва, Рим, Вашингтон, Ню Йорк.
За своята интензивна работа и предоставения широк достъп на публиката до десетки арт събития през 2008 година, в Авиньон, музеят „Борис Христов“ е удостоен със Знака за европейско културно наследство. / Нюз БГ Репортер