The News BG Reporter
От месец февруари кметството на София реши да въведе т.нар. "ЗОНА 30".
В нея превозните средства ще бъдат задължени да се движат с 30 км./час, а тази скорост и въведената мярка се счита, че ще повиши пътната безопасност.
Това е една ефективна мярка за намаляване на пътнотранспортните произшествия, с тежки последици в населените места.
Въвеждането на „Зона 30“ се планира за по-широкия център и вече е готов проектът за два участъка между булевардите "Пенчо Славейков", "Прага", "Скобелев", "Витоша", и между бул. “Христо Ботев”, ул. “Алабин”, бул. "Патриарх Евтимий" и ул. "Ангел Кънчев". Изпълнението на проектите започва с карето между булевардите "Пенчо Славейков", "Прага", "Скобелев", "Витоша", което ще бъде въведено от 10-ти февруари т.г. „Зона 30“ ще бъде въведена с поставяне на пътни знаци, които ще се обозначава началото и края на съответната зона.
МАЛКО ИСТОРИЯ - КЪДЕ И КОГА ЗА ПЪРВИ ПЪТ Е ВЪВЕДЕНА ТАКАВА ЗОНА?
В момента тази зона е въведена в населените места на по-голямата част от страните на Европейския съюз. В Германия се въвежда през 1980 г., в Швейцария през 1989 г., във Франция 1990 г., във Великобритания 1992 г., в Италия 1996 г. и т.н.
В Германия има изградени над 17 000 зони „30км/час”.
В Холандия са обхванати над 30 000 км. от уличната мрежа в населените места, което представлява повече от половината от уличната мрежа с потенциал да се преустрои.
Само в Германия са обособени над 17 000 такива зони, а един от водещите градове е тримилионният Мюнхен, където 80% от цялата улична мрежа е част от успокоена зона. 70% пък от улиците в Холандия (с обща дължина от над 30 000 км) са в режим на Зона 30 и не е случайно, че именно в тези държави, жертвите по пътищата, както и самите инциденти, са едни от най-ниските в Европа. Подобни зони има и в балканските държави – Словения, Хърватия, Сърбия, Румъния…
Твърди се, че “зоната 30км/час” е едно ефективно и ниско струващо мероприятие.
КАКЪВ Е ЕФЕКТЪТ ОТ ПРИЛАГАНЕТО НА ЗОНА 30 ?
На първо място може да се каже, че зоната намалява броя на загиналите и тежко ранените от ПТП.
След въвеждане на “зона 30”, което е ограничение на разрешените по това време зони с възможност за придвижване със скорост 50 км/час, в Холандия е постигнато намаляване на средния брой на нараняванията с приблизително 25%.
И още: намаляват се шума, вредните емисии, а придвижване на уязвимите участници в движението става по-бързо и по-безопасно. Експерти твърдят, че качеството на живот също се подобрява с оглед на намаленото ниво на шума, улесненото пресичане на улиците и намаления обем на вредните емисии.
Особено подходящи места за въвеждане на успокоено движение се явяват кварталите с интензивно пешеходно и велосипедно движение и множество малки търговски обекти, тъй като увеличава пространствата за екологична мобилност и стимулира малкия бизнес. По-ниската скорост на колите води до намаляване на инцидентите, както и за тежестта на последствията от тях и така се постига основната цел на Зонa 30 – да се повиши безопасността на всички участници в движението, особено най-уязвимите (децата, пешеходците и велосипедистите).
Нека добавим и стимулирането на активния и здравословен начин на живот като Зона 30 насърчава и улеснява придвижването пеша или с велосипед, подпомага местния бизнес и повишава цената на имотите в района.