The News BG Reporter
Новината, че зеленият сертификат може да отпадне през април дойде след тв интервю на премиера Кирил Петков.
Петков заяви, че трябва да бъде сигурно, че премахването му няма да пречи на здравната система и подчерта, че най-големият му успех до момента е менажирането и управлението на ковид вълната. Премиерът каза също, че засега здравната ситема е издържала на натиска и че премахването на зеленият сертификат може да се случи при спад на заетите интензивни легла в ковид-отделенията на болниците от 600 - както е към момента, до поне на 100 легла. Другото условие - ваксинация на 60% от населението.
Кирил Петков коментира внесения от него списък в прокуратурата с 19 имена, които никой не смее да разследва така: "За мен е изненадващо, че тези 19 имена всички ги знаем като общество, но никой не смее да повдигне реално въпроса. Не е моя работа да му показвам 19-те човека, главният прокурор е трябвало да работи по тях."
По думите на министър-председателя България е малка държава, а корупцията има няколко центъра, управлявани от 20 до към 50 човека. Изрази очакването си, че след приемането на Бюджет 2022 ще се пристъпи към обсъждане и приемане на нов закон за КПКОНПИ. Проектът предвижда разделянето на Комисията на две части.
Премиерът подчерта, че ще се положат усилия по привличането на специалисти по разследване и корупция, които към момента живеят и работят извън страната.
По повод на ескалацията на напрежението по оста Русия - Украйна - САЩ - НАТО, Кирил Петков е на мнение, че ако Русия атакува и й се наложат сериозни санкции, тя може да отговори със спиране на газа, което налага българските власти да са в готовност за реакция. Посочи, че България е голям износител на ток и ако се следват правилни стъпки, съчетано с постигане на договорки с ЕС за спиране на износ на ток за къс период от време, това би било добро решение в кризисна ситуация.
Кирил Петков потвърди информацията, че се очаква закъснение на доставките на изтребителите F-16 поне с две години.
/ редактор: Иван Върбанов /