Е как така: хем работиш в БНР, хем роптаеш?

20 Януари 2024г.
home~bjqWc5~RdxkFS_j.jpg

350317771_3291284181183746_179856917153326781_n.jpg







РЕПОРТЕРСКИ ХРОНИКИ - ИВАН ВЪРБАНОВ - София, 20.01.2024 г. / 


Петър Петров Георгиев, представящ се в радиоефира като Петър Волгин, си направи подкаст в You Tube.
Няма лошо.
Но посочва, че причината е ... БНР.
Завява, че винаги бил казвал, че в БНР имало свобода. Работата била такава обаче, че напоследък тази свобода била доста застрашена - заявява във видеото Волгин и продължава: "Този остров на свободата сега е заливан от цензурата!"
И, разбира се, веднага дава за пример интервюто му с Митрофанова, което било "арестувано" и това било много лошо. Но, добавя, че бил радостен от факта, че не бил уволнен?!
Обяснява, че в БНР работели, според него, два типа хора - обикновени, и началници.
В тези две групи хора имало както защитници на свободата, така и противници на Нея.
Та, обяснява ни Волгин, неговият подкаст бил начин да може да се помогне на хората, които са вътре в Радиото да отстояват свободата - да говорят свободно и да защитават позициите си свободно, без да се съобразяват на кого се харесват те или не. 

***

А сега, де?!
И сега какво излиза: от една страна Волгин работи в общественото радио, което е "заливано от цензурата". Работи си там той, взима си заплатата, стиска зъби и се измъчва. И, хоп, за да не се измъчва и за да бъде свободен - стартира си подкаст/канал в интернет платформата за видеосподеляне. И там, в първото си видео, веднага започва да говори за неговата месторабота - Българското национално радио. 

Браво бе! Ей така се прави! Хем си осигуряваш заплатата да си върви и да си работиш в БНР, където положението е "застрашаващо", хем го критикуваш свободно от канала ти в интернет. 

Само че има правила и норми, които Българското национално радио е разписало, стриктно съблюдава и отстоява.
И точно тези стандарти са допринесли за неговия (на БНР) висок авторитет, за гарантираната бърза, обективна и точна информация, за високото обществено доверие и високата оценка на аудиторията.

В редакционните правила на Радиото много ясно се казва, че журналистите в БНР се задължават да спазват етичните и професионални стандарти в най-висока степен, и че не могат да злоупотребяват с авторитета на БНР в свой личен интерес.
При всички случаи служителите на БНР трябва да се въздържат от действията във всички линейни и нелинейни медийни услуги или в интернет пространството, достъпни за неограничен брой лица, които уронват престижа на БНР, например поради несъвместимост с морала и добрите нрави. 

Като се замисля - именно Радиото, със своя национален ефир, е направило известно името на всеки един от журналистите, работещи в него. Е ето, че сега, след като вече популярността е изкована в съзнанието на хората, може бързо и лесно да се стъпи на нея и да се преследва личен интерес, да се пренебрегнат лоялността, да се захвърлят респекта и уважението към най-старата електронна медия в България.


Нека кажем категорично и безапелационно:

В БНР СВОБОДАТА НА СЛОВОТО Е ЦЕННОСТ, КОЯТО ВИНАГИ Е ОТСТОЯВАНА.
В СТАРАТА КЪЩА ИМА ДУХ, ИМА ТРАДИЦИИ, ИМА КЛАСА И ПРАВИЛА, КОИТО СА ГАРАНТ ЗА ВИСОКИТЕ СТАНДАРТИ НА РАБОТА. ТЕЗИ ПРАВИЛА СА РЕДАКЦИОННИТЕ СТАНДАРТИ, ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИТЕ СТАНДАРТИ, ЕТИЧНИТЕ СТАНДАРТИ. 
БНР  МЕДИЯТА С НАЙ-ВИСОКО ДОВЕРИЕ В БЪЛГАРИЯ РАДИОЕФИР.
БНР Е НАЙ-СТАРАТА ЕЛЕКТРОННА МЕДИЯ У НАС. 
БНР Е НАЙ-ГОЛЕМИЯТ ПРОДУЦЕНТ НА БЪЛГАРСКА КУЛТУРА.
БНР Е ИНСТИТУЦИЯ!
И ТАКАВА ЩЕ ПРЕБЪДЕ !
 
(И. Върбанов, София, 20.01.2024 г.)

Сподели

Коментари

Изпрати