Иван Върбанов - София, 30 май 2022 г. /
Казусът КЕВР - Младежки театър приключи в полза на Театъра!
Двама министри гарантират, че няма да има отнемане на имоти от културната институция.
Още миналата седмица - и министърът на културата Атанас Атанасов, и министърът на регионалното развитие и благоустройството - Гроздан Караджов, декларираха категорично, че ДЪРЖАВАТА застава зад Младежкия театър и няма да се допусне отнемане на имоти от театъра.
Позицийте им бяха публикувани -
а/ на министър Атанасов - тук - https://newsbgreporter.blogspot.com/2022/05/ministyra-na-kulturata-atanasov-deklarira-podkrepa-za-mladejkiq-teatyr.html
б/ на министър Караджов - тук - - https://newsbgreporter.blogspot.com/2022/05/ministyr%20karadjov%20nqma%20da%20podpishe%20otnemane%20na%20imoti%20ot%20mladejkiq%20teatur.html .
Министър Караджов призова от тв екраните в неделя да не се излиза на протести от трупата на Младежкия театър, защото той няма да постави подписа си под искането на КЕВР. Успокои и декларира.
Днес - понеделник, 30 май, цял ден чета, гледам и слушам определени медии и журналисти как се подчиняват на идеята за политически игри и противоборство и раздухваха конфликт, нагнетяваха напрежението, излъчваха как се е провел протест, как ще се води битка - каквато е безпредментна, след позицията на министрите, та дори в края на деня обявиха, че заради стачката бил решен конфликтът.
Да, ама не! Нека се придържаме към фактите и към хронологията.
И поне медиите нека не влизат в политическите поръчки, доколкото могат и доколкото могат да бъдат "независими" от своите собственици или финансиране.
Същото важи и за неправителствените организации или съсловните организации, доколкото има ясно обвързване на ръководителите им към политически партии.
Нека кажем ясно, че министър Гроздан Караджов проведе среща с ръководство на театър Младежкия театър "Николай Бинев". Директорът Михаил Байков е препотвърдил, че помещенията са необходими на театъра, за да разшири своята дейност и за изграждане на нова сцена.
Министър Караджов е уверил ръководството на театъра, че щом имотът не е с отпаднала необходимост за културната институция, той няма как да придвижи процедурата към Министерския съвет с искането на КЕВР за прехвърляне на помещенията.
"След Вашето официално становище и след това, което ми разказвате сега за визията Ви за развиване на дейността на театъра, за мен въпросът с прехвърлянето не стои", е казал министърът на регионалното развитие и благоустройството.
По-късно днес пък се стигна се до пълната хармония - министър Атанасов и зам.-кмета по културата на София - Мирослав Боршош, бяха рамо до рамо на откриването на Пролетния базар на книгата. Сред официалните лица бе и министърът на образованието - Николай Денков, разбира се.
„Според мен четенето е важно за всяко едно поколение. Не спирайте да четете, да вдъхвате нов живот на старите книги и да откривате нови!”. С тези думи министърът на културата Атанас Атанасов се обърна днес към гостите на официалното откриване на форума.
"Изправени сме пред една тъмна сила и това е неграмотността. Не живеем в света на книгите, не ги откриваме, не ги търсим, сякаш започват да изчезват… Надявам се, че ще бъде по-светло в душите ни, когато държим книгата в ръцете си!“, посочи Мирослав Боршош.
Акцент на инициативата е темата за грамотността, а тази година на фокус ще бъде петото издание на Софийския международен литературен фестивал за деца и младежи. Той ще им предложи обособена сцена с програма, целяща повишаване интереса към литературата и четенето. Предстоят много срещи с чуждестранни и български автори, творчески работилници - за илюстрации, поезия в рима, приказки и много други събития, насочени по интригуващ начин към детското любопитство.
Рекорден брой издатели от цялата страна - над 130, са заявили участие в базара, който продължава до 5 юни, а щандовете са разположени в повече от 60 шатри.
В продължение на една седмица - до 5 юни, ще станем свидетели на богата съпътстваща културна програма с над 100 литературни събития, които ще вървят паралелно на основните сцени, на щандовете на издателите и на различни локации в столицата - премиери на книги, срещи с автори, преводачи и издатели, дискусии, презентации, игри за децата, състезания по грамотност, литературни четения и др.
Културната програма на Пролетния базар на книгата обхваща събития в литературния кът на изложението и в редица градски локации на територията на цяла София.
Работното време на изложението е от 10 до 20 ч.