България се готви за домакинството на 47-ата сесия на Комитета за културното наследство на ЮНЕСКО, форум, който ще насочи фокуса на света към страната ни през 2025 година.
Успехът за това безспорно е на Найден Тодоров - министър на културата.
И това бе признато от вицепрезидентът Йотова по време на проведената конференция "Бранд България - Чудесата на ЮНЕСКО".
Необходимостта от тясно обвързване на културното наследство с туризма е ясно обусловена, логична и напълно мотивирана от гледна точка на създаването на културни маршрути, ръст на икономика, насърчаване на заетост и подкрепа за регионите и т.н.
Но, нека отчетем факта, че България липсва от картата на Кирило-Методиевите културни маршрути, където са Чехия, Унгария и дори Северна Македония.
Пред българските институции стои отговорността и мисията да бъде съхранено и популяризирано нашето културно-историческо наследство отвъд пределите на страната!
Нека цитирам още от казаното от вицепрезидента Илияна Йотова: „Културата не е луксозна политика, а е началото на всички политики. Бранд България е разказ не само за миналото на нашата страна, а за културата, за туризма, иновациите, младите таланти, възможностите за инвестиции в България“.
И кога, ако не сега е моментът да покажем целият блясък, същност, духовност и висота на българското изкуство и култура, огромният потенциал на нашите творци, артисти, композитори, художници, поети, преводачи, писатели, градящи камък по камък храмът - пантеон на българската духовна съкровищница на културното ни наследство на държавата ни, с над 13-вековна история.
Декларация до кабинета, парламента, президентството с настояване Бранд България да стане стратегически държавен приоритет, за да може страната ни да се представи достойно като домакин на едно от най-мащабните в света събития - 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, направиха участниците във форума, проведен днес, събрал съмишленици от различни институции и организации, представляващи или занимаващи се с различните аспекти и работещи в многообразните сфери на българската култура.
По време на работната среща и дискусия бе представена визията на министъра на културата Найден Тодоров за сесията на ЮНЕСКО в България.
Уникален шанс и забележителен момент в най-новата ни история е фактът, че в София ще гостуват повече от 4 000 представители на 200 страни, които ЮНЕСКО ще събере.
И кога, ако не сега България трябва да извоюва вписването на нови исторически обекти - част от материалното ни културно наследство, в списъка на световната организация за култура на ООН.
Усилията ще бъдат насочени към целта поне пет да са вписаните нови символни за страната ни знакови места: Провадия Солницата - най-древният солодобивен център на Стария континент, първият град в Европа; античният град Хераклея Синтика край Петрич; Плиска - първият град от камък в Европа; църквата "Света София", в която през ІV век е подписан Едиктът на толерантността, провъзгласил християнството за официална религия в Римската империя; и не на последно място - целият историко-археологичен резерват "Шуменска крепост".
Кметът на Разлог обяви, че кукери ще посрещат културните посланици в София по време на асамблеята на ЮНЕСКО.
Посланията на седем цивилизации, на които сме наследници и пазители на техните завети трябва да бъдат съхранени и пренесени във времето. В тази връзка огромна е ролята на библиотеките, които съхраняват огромният масив от историческа памет. Включването на читалищата и българската книжовност също би трябвало да са ключов елемент от стратегическите дейности по представянето на страната ни през лято 2025 пред ЮНЕСКО.
Найден Тодоров, министър на културата: "Всяка една държава е сбор от три неща - история, настояще и мечти за бъдещето. Ние сме забравили нашата история и мечтите за бъдещето. Искаме да променим това, което се говори за България. Искаме за страната ни да се говорят хубави неща. Ние имаме велик потенциал. Искаме да променим визията за България и на България. Бранд България е нужен за визията на страната ни пред света. Вярвам, че заедно ще постигнем Чудеса!"