България инициира създаване на Фонд за културно сътрудничество между страните от региона

6 Декември 2024г.
Family%20Photo.jpg


 

НЮЗ БГ РЕПОРТЕР
Иван Върбанов, София, 6.12.2024

България още веднъж декларира, че предлага създаването на Фонд за културно сътрудничество между страните от ЮИ Европа. 
„Ние силно вярваме, че този фонд ще служи като важен инструмент за засилване на културното сътрудничество в региона. С нашия общ ангажимент фондът ще започне работа през 2026 г. Крайната цел на фонда е да работи не само за положителна визия за региона като цяло, но и да насърчава ролята на културата и наследството като двигатели на устойчиво социално и икономическо развитие в региона“, изтъкна министърът на културата Найден Тодоров, който участва в заседанието на Съвета на министрите на културата от Югоизточна Европа. Форумът е под председателството на Черна гора, по покана на д-р Тамара Вуйович, министър на културата и медиите на Черна гора.
Конференцията се организира от Министерството на културата и медиите на Черна гора в тясно сътрудничество с Регионалното бюро на ЮНЕСКО за наука и култура в Европа с цел страните от Югоизточна Европа да засилят сътрудничеството си в областта на културата с партньорите представители на ЮНЕСКО, както и с други значими международни организации.

В центъра на конференцията бе темата: „Култура и изкуство за устойчиво развитие“. В рамките на дискусиите министрите подчертаха как културата и изкуствата могат да подпомогнат междукултурния диалог, да насърчат по-дълбокото оценяване на културното многообразие, правата на човека и да подкрепят взаимното уважение между нашите страни.

В изказването си по време на дискусиите министър Тодоров изказа специални благодарности на представителите на ЮНЕСКО и по-специално - на Регионалното бюро на ЮНЕСКО за наука и култура в Европа, както и на представителите от Европейския съюз и Съвета на Европа за последователните усилия в полза на културата и културното наследство в региона на Югоизточна Европа.

„Ние всички считаме устойчивостта и приобщаването за сърцето на културата. Те ни предоставят пространство, където всички гласове могат да бъдат чути, където разнообразието се празнува. Културата ни учи, че нашите различия не са пречки, а източници на богатство и творчество. Културата изгражда мостове между народите, насърчава диалога и взаимното разбирателство. Днес ние търсим начини да възстановим обединяващите връзки вътре и между нашите общества. Несъмнено културата, културното наследство и политиките, свързани с тях, имат сериозен потенциал да бъдат сред движещите сили на този процес, особено на територията на Югоизточна Европа.“, посочи министър Тодоров в изказването си. 

Той сподели българския опит, като информира, че Министерството на културата работи на национално, регионално и местно ниво за по-сплотено общество с публично финансиране за регионални и общински културни институции, включително 3500 читалища, разположени в цялата страна. „Тази политика на децентрализация дава възможност за преодоляване на териториалните неравенства, като допринася за благосъстоянието на по-голям брой граждани“, изтъкна Найден Тодоров.

Българският министър на културата  говори за ролята на иновациите, както и за значението на образованието по изкуство и по култура, а също и за опазването на културното наследство. Разказа за ключовата инициатива, свързана с инвестиция от приблизително 35 милиона евро за дигитализация на културното наследство, която в момента се изпълнява в рамките на Националния план за възстановяване и устойчивост на България, ръководен от Министерството на културата заедно с шест партньорски организации, обхващащ цялостна реформа на държавните политики за цифровизация , опазване и опазване на културното наследство, осигуряване на свободен обществен достъп на всички заинтересовани лица до културното богатство на страната.

„България се гордее със своето културно многообразие, което демонстрира нашия ангажимент за опазване на многообразието и разширяване на междукултурния диалог. За тази цел инициирахме проект за създаване на център за изкуства на остров „Св. св. Кирик и Юлита” край Созопол, който ще бъде до голяма степен посветен на диалога не само на национално, но и на регионално международно ниво. Планирано е като място, което ще популяризира както наследството, така и съвременното творчество“, каза министър Тодоров.

В края на заседанието си министрите на културата от Югоизточна Европа приеха Декларацията за културата и изкуствата за устойчиво развитие, в която е включено предложението на България, което те приветстваха.

/НЮЗ БГ РЕПОРТЕР, ЧЕРНА ГОРА/

 

S%20ministerkata%20na%20kulturata%20na%20Cherna%20gora%20Tamara%20Vujovich.jpg

S%20kolegata%20si%20ot%20RSM%20Zoran%20Lutkov.jpg

s%20kolegata%20si%20ot%20Moldova%20Sergiu%20Prodan.jpg

Сподели

Коментари

Изпрати
В момента разглеждате олекотената мобилна версия на уебсайта. Към пълната версия.