The News BG Reporter
Битките и каузит, които е подхванала вицепремиерът и министър Корнелия Нинова са много в ресора икономика и индустрия.
Те започват от връщането на ролята на държавата.
На второ място е борбата борба с монополите и защита на потребителите, на малките и средни фирми.
Третото - ролята на социална държава.
Казва, че това са и битките на БСП, за които от много време партията настоявала.
В бюджет 2022 г. е предвидено двойно увеличаване на капиталовите инвестиции, на ролята на държавата в икономиката - от 2.9% от БВП на 5,8%. Тези инвестиции отиват целево за социални дейности.
"Най-накрая ще имаме безплатни детски градини и ясли. Ще има компенсация на родители, които не могат да намерят места в детски градини и ясли. Освен това, 70 млн. лв. инвестиции в строителство на нови детски градини и ясли", обясни в тв интервю Нинова.
Друг акцент в усилията й са малките общински болници в отдалечените места да бъдат защитени. Предвидено е финансиране за такива болници извън финансирането на Здравната каса.
В бюджета е предвидено същото така 30% увеличение на капиталовите инвестиции на общините за справяне със затрудненията, които в момента изпитват.
Сериозни средства се заделят и за ремонт на читалища, театри и културни институции.
Ще има увеличение на социалния стълб в правителството. Увеличава се минималната работна заплата, увеличава се обезщетението ако изпаднеш и станеш безработен от 12 на 18 лв. на ден, ваучерите за храна на работниците от 80 на 200 лв.
Предвижда се и друга промяна - неплатеният отпуск, който хората бяха принудени да си вземат заради ковид кризата, да се отчита като трудов стаж.
За младите хора се увеличава втората година на майчинството от 650 на 710 лв., както и помощта за отглеждане на дете – на едно дете 10 лв., на две – 20 лв., на три – 30 лв.
ПРОМЕНЯТ СЕ НЕ САМО ЧИСЛАТА, НО И СЪЩНОСТТА НА ПОЛИТИКАТА!
Да припомним, че мобилните оператори искаха да вдигнат цените двойно - за 2020 г. и за 2021 г. и със задна дата да си изчислят увеличение на цените. Заради това Министерство на икономиката го спря, издаде заповед и съдът я уважи.
Мобилните оператори имат право, по договорите, които са подписали с клиентите си, да увеличат цените си, но един път в годината, не двойно!
Борбата с монополите е изключително важна, особено в кризите.
Някои използват ситуацията, за да вдигат субективно цените.
НИНОВА ПОДХВАЩА ГОЛЯМА БИТКА С КОЛЕКТОРСКИТЕ ФИРМИ
"Това са фирми, за които няма закон. За пръв път създаваме Закон за колекторските фирми. Обещах на потребителите до края на февруари той да бъде в парламента. Факт е, законът е готов. В момента е внесен в Министерски съвет и февруари месец ще бъде в парламента. Сега всякакви хора и фирми ходят по села и градове, тормозят народа и упражняват психически и физически натиск. Ако имаш да даваш 10 лв., начисляват ти безумни такси и лихви, имаш да даваш 460 лв. В този закон всичко това е регулирано. Първо, ще има регистър на тези фирми. Второ, ще могат да го правят само фирми с капитал поне 500 хил. лв. Трето, тези фирми имат ограничение в дейността – по кое време могат да търсят длъжника; по какъв начин могат да търсят вземането; длъжникът трябва да е предварително информиран от кредитора; могат да направят писмени възражения, а щом длъжникът направи писмено възражение – производството спира", обяснява Корнелия Нинова. Признава, че битката ще е изключително тежка, защото в този сектор се въртят 4 млрд. лв.
"Това няма да мине лесно и няма да мине безнаказано. Но ние сме готови тази битка да я водим до край в името на защита на потребителя. Потребителската тема става приоритет в работата на Министерството на икономиката и индустрията."
По думите й всичко това показва новата политика на промяната – ролята на държавата в защита на хората си. "Досега всички бяха оставени на произвол – няма държава, няма защита. Е, вече има."
Управляващата коалиция има механизъм за вземане на решения.
Добрият пример е със Закона за колекторските фирми. Нинова свика експертния съвет на коалицията по правосъдие, а след това и лидерите на коалицията. След обсъждане той беше готов. В момента е пуснат на всички министерства за съгласуване и ще влезе в Народното събрание.
Преди няколко дни имаше лидерска среща за бюджета.
Има изграден механизъм за взаимодействие.
Вицепрезидентът Йотова заяви, че правителството има 100 дни и след това може би отиваме на избори. А Нинова контрира така: "Нито е в правомощията на президентската институция, нито е и морално да се поставят такива условия пред правителството. Този парламент е избран от народа, това правителство е излъчено от парламента и в България има разделение на властите. Нека президентската институция, изпълнителната власт и Народното събрание да са във взаимни разговори и спорове, ако трябва, но в рамките на правомощията им."
Обяснява, че няма напрежение и пресичане на точки между нея и президента Радев, а и към цялата президентска институция. Фокусът й е изцяло към работата в изпълнителната власт, защото има много проблеми в реалния живот, които трябва да се решават. И именно правителството трябва да решава тези въпроси, защото президентската институция просто няма такива правомощия.
ЗА ПАРТИЙНИТЕ ДЕЛА
В отговор на обявените намерения на много дейци да създават нова лява партия, Нинова отвръща, че всеки има право да създава нова партия, но е важно да се уточни какво се има предвид под "ново ляво" и дали това няма да е копие на оригинала? Хората, които напускат партията й не можели да приемат резултата от прекия избор, не са уважили избора на членовете на партията и са започнали едно постоянно саботиране на ръководството.
НЯМА ДА ИМА ОТСТЪПЛЕНИЕ!
Корнелия Нинова твърдо заявява, че няма да се откаже от политиката болниците да не са търговски дружества.
И от преизчисляване на всички пенсии със средноосигурителен доход за 2018 г. или дори за 2020 г.
Вярва, че в актуализацията на бюджета през юли вече ще бъдат заложени сериозните реформи.
The News BG Reporter - Иван Върбанов
newsbgreporter.com