АЛЕКСАНДРИНА ПЕНДАЧАНСКА, ДАНИЕЛА ДЯКОВА И БИСЕР ГЕОРГИЕВ ЩЕ БЪДАТ УДОСТОЕНИ С НАГРАДАТА "НИКОЛА ГЮЗЕЛЕВ" 2024

29 Септември 2024г.
14884621_550237221837786_5485910441190835148_o.jpg

1nzex10tvx9zgga1bembpc0.jpg  Ivan Varbanov, Journalist

Прекрасна новина от света на операта, и чакана!

Александрина Пендачанска, басът Бисер Георгиев и мецосопраното Даниела Дякова ще бъдат удостоени с Международната награда "Никола Гюзелев" 2024. Информацията бе потвърдена от Софийската опера и балет.

Тържествената церемония ще се състои на 5-и октомври от 19 часа в залата на първия ни оперен театър, когато е насрочен и концерт в памет на маестро Никола Гюзелев с участието на целия творчески състав на Операта, под палката на Андрей Галанов. 

Международната награда "Никола Гюзелев" беше учредена по инициатива на фондация "Никола Гюзелев" и Българска академия на науката още през 2016 г. по повод 80-годишнината на маестро Гюзелев и 55 години сценична дейност. Връчва се през година, за да може да бъде свързано с биенале "Артемидия" в Рим - форум, посветен на диалога между различните култури и народи с президент Анна - Мария Гюзелева, а и с други културни международни форуми. 

КОИ СА ЛАУРЕАТИТЕ НА НАГРАДА ЗА 2024 ГОДИНА?

252.jpg


Александрина Пендачанска е родена в София в семейство на известни български музиканти. Започва да свири на пиано на 5-годишна възраст и завършва Националното музикално училище с пиано и пеене. Неин вокален педагог е майка ѝ – международно признатият сопран Валери Попова. Пендачанска дебютира на 17-годишна възраст, а на 19 печели конкурса „Антонио Дворжак”, Международния вокален конкурс в Билбао и Певческия конкурс на Южноафриканския университет UNISA в Претория. Тя е на 19, когато дебютира като Лучия ди Ламермур в Билбао. Широкият ѝ гласов диапазон я води към репертоар, който включва повече от 60 роли – от ранна музика (Попея, Агрипина) до 20 век (Саломе, Хризотемида), от белкантото и Верди (Семирамида, Ермионе, Алаида, Елизабета, Луиза Милер, Еболи) до Бетовен (Фиделио), Бизе (Кармен) и Вагнер (Кундри). Във възторжено приетите записи на Моцарт на Рене Якобс за „Хармония Мунди“ нейните изпълнения на Вителия, Дона Елвира, Електра, Арминда са смятани за върхови интерпретации. Тези записи получават многобройни награди, сред които Музикална награда на Би Би Си, Избор на редактора на „Грамофон“, две номинации за „Грами“ (Най-добър класически албум и Най-добър оперен запис) и т.н. Дискографията на Александрина Пендачанска включва също и „Агрипина“ на Хендел за „Хармония Мунди“ (номинация за „Грами“ за най-добър оперен запис за 2013 г.), „Семирамида“ на Росини за „Наксос“, „Сесостри“ на Тераделас, „Живот за царя“ на Глинка за „Сони“, поемата „Камбани“ на Рахманинов за „Дека“, „Паризина“ от Доницети за „Динамикс“, „Юлий Цезар“ на Сарторио за ORF, както и два албума с рецитали на арии. Изпълненията ѝ като Елизабета, Лукреция Контарини, Дона Елвира, Алчина и в „Малка тържествена меса“ с Гевандхаус Лайпциг под диригентството на Рикардо Шайи са на разположение на DVD.През последните сезони Александрина Пендачанска се изявява в Берлинската държавна опера (Агрипина), Брюкселската опера „Ла Моне“ (Електра, Вителия), Виенската държавна опера (Неда), Торонто (Елизабета), Екс-ан-Прованс (Дона Елвира), театър „Ан дер Вийн“ (Цирцея), Хамбург (Дона Анна), Санта Фе (Фиделио), Токио (Кундри) и на откриването на ремонтирания „Болшой театър“ в Москва с „Руслан и Людмила“ на Глинка. В Москва тя пее също така Саломе и във „Военен реквием“ на Бритън с Лондонския филхармоничен оркестър, дирижиран от Владимир Юровски.Тя си сътрудничи с диригенти като Рикардо Шайи, Мун-Вун Чунг, Шарл Дютоа, Адам Фишер, Хесус Лопес-Кобос, Бруно Бартолети, Карло Рици, Айвър Болтън, Даниел Орен, Владимир Спиваков, Рене Якобс, Владимир Юровски и е била част от някои изключителни постановки на режисьори като Сър Джонатан Милър, Ханс Нойенфелс, Кристоф Лой, Дмитрий Черняков.Някои от ангажиментите ѝ включват Саломе в театъра в Санкт Гален, Малка тържествена меса – Бад Кисинген, звукозапис на Семирамида за „Наксос“, „Мария Стюард“ (Елизабета) – Вашингтон и Москва, „Мнимата градинарка“ (Арминда) – Берлинската държавна опера, Вителия – Брюкселския театър „Ла Моне“, Дона Елвира – Баден Баден. 


368355640_324161699955957_9192914425882318256_n.jpg


Даниела Дякова завършва оперно пеене в НМА “Панчо Владигеров” – София в класа на проф. Руско Русков и доц. Христина Ангелакова. През 1998г. участва в Майсторския клас на Лука Горла в “Scuola Civica di Musica” в Милано, Италия.През същата година специализира оперно пеене при Серджо Сегалини в “Accademia D’Arte Lirica” в Осимо, Италия, а през 2000г. участва в Майсторския клас на френската оперна певица Каролин Диума в Созопол.Има награди от авторитетни певчески конкурси, сред които Първа награда от международния оперен конкурс “Надежди, таланти, майстори” - гр. Добрич,Първа награда от оперният конкурс “Млади оперни певци” - София, Втора награда на международния оперен конкурс “Георги Златев-Черкин” - София и Първа награда от оперният конкурс “Цветана Дякович” - София. В репертоара на певицата са ролите на Адалжидза от “Норма”, Амнерис от “Аида”, Фенена от “Набуко”, Кармен от едноименната опера, Розина от “Севилският бръснар”, Дорабела от “Така правят всички”, Сузуки от “Мадам Бътерфлай”, Принцеса Еболи от „Дон Карлос”, Сантуца от „Селска чест” и др. Първата й роля като част от състава на Държавна опера Варна от февруари 2017 г. е Прециозила в „Силата на съдбата” от Джузепе Верди. Талантливата певица, е предпочитан гост на българските оперни театри. Солист е на Държавна опера Бургас и Държавна опера Стара Загора. Гостувала е на различни престижни сцени в Европа и САЩ, в Япония е аплодирана в ролята на Амнерис. Музикалната критика и публиката единодушно определят Даниела Дякова като един от най-добрите съвременни български мецосопранови гласове.


211.jpg


Бисер Георгиев е роден е на 15 юни 1974 г. в гр. Варна. Започва да се обучава по класическото пеене на 16 годишна възраст с преподавател Веселина Зафирова. През 1998 г. завършва Държавната музикална академия „Панчо Владигеров“, София, в класа на проф. Ирена Бръмбарова. През 1995 год. дебютира като Колас в операта "Бастиен и Бастиена" на Моцарт в Тегернзее с Мюнхенската филхармония.След дипломирането си започва работа като артист-солист в Софийската опера след конкурс.Участва в няколко международни конкурса, където печели 3 призови места: Конкурс за млади оперни певци „Христо Бръмбаров”(2ра награда), Конкурс „Мария Крайя” в Тирана (2-ра награда) и Международен певчески конкурс в италианския град Ро (2-ра награда). През 2010 г. получава наградата „Кристална лира“ от Съюза на българските музикални и танцови дейци за млад изпълнител за ролята си на Алберих в „Рейнско злато“ от Вагнер.В Софийската опера  дебютира в партиите на Великият Инквизитор, Реквием на Верди, Раймондо, Йоан, Нилаканта, Aлберих, Клингзор, Курвенал, Скарпия, Амонасро, Рамфис, Върховният жрец (Самсон и Далила), Ескамилио, Княз Игор, Джани Скики,Даланд, Ферандо, Банко, Труфалдино, Атила, и други.Гастролира в Прага като Скарпия. Във Фюсен и в Болшой театър в Москва пее Алберих в Тетралогията на Вагнер, както и Курвенал в Тристан и Изолда в Любляна и Алберих в Зигфрид в Минск със Софийска опера. В Япония пак със Софийска опера гостува като Скарпия, Ескамилио, Джани Скики и др.Участвал е в спектакли в България, Сащ и в други страни в Европа и Азия, като Дон Базилио, Ескамилио, Ферандо, Рамфис, Амонасро, Джани Скики, Тимур,  Реквием на Верди, Анджелоти, Клисар, Скарпия и др.

3-NikolaGuzelev-FacebookCover-1920%20x%201080%20px%2024_25%20%D0%9F%D0%9E%D0%A1%D0%A2%D0%95%D0%A0.jpg

Програмата на Концерта на Лауреатите включва оркестрови фрагменти, арии и дуети от опери на Волфганг Амадеус Моцарт, Камий Сен-Санс, Джакомо Пучини, Пиетро Маскани, Джузепе Верди, Винченцо Белини, Шарл Гуно, Франческо Чилеа, Амилкаре Понкиели, 



Носители на Международната награда на името на Никола Гюзелев в предишните години са оперните певци Радостина Николаева, Владимир Стоянов, Николай Кърнолски, Калуди Калудов, Бойко Цветанов, Цветелина Василева, Георги Киров, Мариана Пенчева, Добромир Момеков, Димитър Станчев, Марян Йованоски; художниците-сценографи Радостин Чомаков, Красимир Вълканов, Любомир Йорданов; диригентите Серджо Олива, Донато Ренцети, Густав Кун.



ПОЗДРАВЛЕНИЯ ЗА ЛАУРЕАТИТЕ НА ТАЗГОДИШНАТА НАГРАДА "НИКОЛА ГЮЗЕЛЕВ"!

ИЗКЛЮЧИТЕЛНИ ПЕВЦИ, АРТИСТИ, ЗАВОЮВАЛИ ОБИЧТА НА ПУБЛИКАТА!

АПЛОДИСМЕНТИ!


Сподели

Коментари

Изпрати