Текст и видео: Иван Върбанов
На 1 ноември 2019 г. - Ден на народните будители, акад. Пламен Карталов - директор на Софийската опера и балет, режисьор и педагог, бе отличен с два приза за своята работа, творчество и визионерство: званието "Будител на 2019 г." от едноименната кампания и "Кристална лира" на Съюза на българските музикални и танцови дейци (СБМТД) за постановъчния екип на "Фантомът на операта" (Е.Л. Уебър) - спектакъл, режисиран от маестро Карталов и представен с огромен успех на сцената на Музикалния театър.
„Следвам своите каузи и мисия без да очаквам никакви награди. Благодаря за доверието и гласовете на слушателите на Българското национално радио. Званието „Будител на 2019 г.“ е признание за мен и за екипа на Софийската опера и балет“, каза минути след края на тържествената церемония в зала 6 на НДК маестро Пламен Карталов, който бе сред честваните и отличени будители на 2019 г.
Журито на кампанията „Будител на годината“ – д-р Милен Врабевски, проф. Огнян Герджиков, Елеонора Гаджева, Снежана Йовева Димитрова, Добрина Чешмеджиева, проф. Пламен Павлов и Ива Дойчинова (автор и инициатор на кампанията) награди 10 значими инициативи и личности, които бяха избрани измежду 16 предложения на журналистите от програма „Христо Ботев“ на БНР и повече от 100 предложения на слушатели.
Пламен Карталов се обърна към присъстващите гости, слушателите и зрителите с думите: „Всяка епоха има своите велики примери на революционен будителски подтик, че съществуваш. Нашето съвремие подложи на изпитание хората на духа и на изкуството. Никога не съм мечтал да бъда на тази най-престижна и висока сцена в Националния дворец на културата, на тази изключителна церемония, организирана от националната програма за култура на БНР „Христо Ботев“ и БНТ. Благодарен съм, че съм между Вас, че научих толкова много от такива значими и ценни примери за съвременни будители на нашето време. Винаги съм се старал да увличам хората и да ги водя към един културен подтик на откривателство и съизмеримост с онези велики европейски примери, от които България не е далеч. Тя се родее и може да бъде в пъти повече по-добра от онова, което имаме като уроци от историята.“
Церемонията, която се състоя навръх 1-ви ноември – Ден на народните будители, бе излъчвана на живо в ефира на БНР и ще бъде показана в програмите на БНТ. Кампанията, стартирала през 2014 г., представя все повече завладяващи проекти и личности, които вдъхновяват със своя пример, доброта и принос, със значимостта и високата стойност на делата си. За радост, през годините се увеличават и хората, които дават гласа си за „Будител на годината“ - ясен знак за успеха, смисъла и позитивния резултат на кампанията.
„Софийската опера и балет винаги е била и ще бъде най-високата кауза за мен, а мисионерството в служба на това посвещение е непрестанно. Продължаваме да работим с пълна отдаденост към нашата публика. Продължаваме да възкресяване нови заглавия и вярвам, че ще завоюваме нови територии и аудитория за оперното и балетно изкуство“, коментира акад. Пламен Карталов.
Останалите наградени с отличието „Будител на 2019 г.“ са:
StudyHub – първата денонощна библиотека в Студентски град
Шеип Панев – лекар, преглеждащ безплатно възрастни и деца
Пламен Иванчев – „За Караисен“
Роси Златева – учител в кв. „Столипиново“, Пловдив
„Капачки за бъдеще“ – превръща капачките в кувьози
Нургюл Салимова – детето чудо от с. Крепча
Гл. ас. д-р Росица Тропчева – микробиолог
Илияна Стоилова и Йоан Колев - WIND2WIN
StudyHub – първата денонощна библиотека в Студентски град
Шеип Панев – лекар, преглеждащ безплатно възрастни и деца
Пламен Иванчев – „За Караисен“
Роси Златева – учител в кв. „Столипиново“, Пловдив
„Капачки за бъдеще“ – превръща капачките в кувьози
Нургюл Салимова – детето чудо от с. Крепча
Гл. ас. д-р Росица Тропчева – микробиолог
Илияна Стоилова и Йоан Колев - WIND2WIN
Голямата награда - пластиката „Аз, буки, веди – Знание“, създадена от скулптура Александър Пройнов, бе връчена на създателя на инициативата „Гората.бг“ - Никола Рахнев. Към момента са засадени 622 000 дървета, а амбицията е те да достигнат 1 000 000 до края на 2019 г. Никола Рахнев успява да вдъхнови хиляди българи да се включат в засажданията и да подкрепят борбата със замърсяването на въздуха.
„КРИСТАЛНА ЛИРА“ ЗА ПОСТАНОВКАТА НА ПЛАМЕН КАРТАЛОВ
НА МЮЗИКЪЛА „ФАНТОМЪТ НА ОПЕРАТА“ В МУЗИКАЛНИЯ ТЕАТЪР
Междувременно акад. Пламен Карталов получи още едно признание в празничната вечер. Съюзът на музикалните и танцови дейци присъди своята най-висока награда „Кристална лира“ на постановъчния екип на мюзикъла „Фантомът на операта“. Режисьор на спектакъла е акад. Пламен Карталов.
Ето и другите съавтори на хитовото представление,
което се играе на сцената на Музикалния театър:
което се играе на сцената на Музикалния театър:
Асистент режисьор – Явор Радованов
Сценография – Миодраг Табачки (Сърбия), Иван Савов
Художник на костюмите – Цветанка Петкова – Стойнова, Иван Савов
Хореограф – Татяна Янева
Хормайстор и втори диригент – Людмил Горчев
Концертмайстор – Мария Кирова
Асистент – сценограф – Пеньо Пирозов
Превод от английски – Виктор Макаров
Днешните будите са изключително талантливи, креативни и свободни хора, изпълнени с енергия и любов към своята работа, мисия и кауза. Личности, които са започвали своите проекти без очакване за каквато и да било отплата, награда или овации. Тези духовни водачи са изключително ценни за нашето общество днес. Заради тяхната отдаденост, добрия пример и пословичното трудолюбие, силата и волята им. И любовта, и Светлината, които даряват на хората.
Честити награди!
Честити награди!